Home arrow Recull històric
Menu principal
 Home
 Contacta
 Objectius
 Organització
 Informació
 On som?
 L'Oriol


Visita virtual
 Recull històric
 Exterior de la parròquia
 Interior de la parròquia
 Biografia de Sant Josep Oriol

Seccions
Preparació del matrimoni

Iniciar sessió
Nom d´usuari

Contrasenya

Recorda´m
Contrasenya oblidada??
Encara no tens un compte? Crea´n un

Contador visites
196594 Visitants

 martes, 19 septiembre 2017
Recull històric  

SÍNTESI CRONOLÒGICA

Tota la informació a: Notes històriques de Sant Josep Oriol

 25/12/1907

El Cardenal Casañas anucia el projecte d'erigir un temple dedicat a Sant Josep Oriol.

 20/05/1909

Canonització de Sant Josep Oriol.

 27/06/1915

Col·locació de la primera pedra del temple de Sant Josep Oriol.

 22/05/1917

Decret del bisbe Dr. Reig d'erecció canònica de la Parròquia de Sant Josep Oriol.

 24/07/1917

Decret reial posant en execució el decret d'erecció canònica.

 23/03/1918

Inauguració de la parròquia a la capella provisional del carrer Villarroel.

 02/09/1918

Pren possessió el primer rector de la parròquia, Mn. Joan Icart i Aymerich.

 19/01/1919

Entrada solemne a la parròquia de Mn. Joan Icart.

 23/03/1919

Primer número de la revista parroquial.

 ??/03/1920

Als dos anys d'inaugurada la parròquia ja funcionen normalment les Associacions Parroquials.

 14/11/1920

Inauguració del Casal Parroquial. Primera notícia d'una actuació de la Schola Cantorum.

 ??/01/1921

Inauguració del Col·legi gratuït.

28-30/05/1921

Primer romiatge de la parròquia a Montserrat.

 27/11/1921

Primers Jocs Florals del Casal.

 ??/08/1924

Gràcies a un llegat, es comença a treballar activament en la construcció de l'Escola-Asil Sant Josep Oriol.

 ??/09/1925

Els Germans Maristes s'encarreguen del Col·legi parroquial.

03/12/1925

Breu pontifici concedint a Mn. Joan Icart el nomenament de prelat domèstic del Papa.

14/03/1926

Homenatge a Mons. Joan Icart.

10/10/1926

Solemne inauguració oficial del temple de Sant Josep Oriol.

17/10/1926

Primeres  misses al temple nou.

??/05/1927

S'inicien les obres del campanar del rellotge.

??/04/1929

Es treballa en la façana del temple i en el campanar del rellotge de sol.

09/05/1929

Benedicció de les campanes pel bisbe Dr. Josep Miralles.

??/01/1930

Es treu la bastida que cobria la façana.

23/03/1930

Inauguració del rellotge de la torre.

23/03/1931

Consagració del temple, oficiada pel bisbe Dr. Manuel Irurita.

 ??/03/1934

Santa Missió en commemoració del dinovè centenari de la Redempció.

 23/03/1934

S'estrena el cadirat del cor del presbiteri.

 23/03/1935

Inauguració de l'orgue.

07-14/04/1935

Primeres audicions del nou orgue.

 Inici 1936

Es troba en constitució el Centre de Joves d'Acció Catòlica.

 15/05/1936

El Papa Pius XI concedeix el títol de Basílica menor al temple de Sant Josep Oriol.

 19/07/1936

Incendi del temple.

 29/01/1939

Primera missa a la parròquia (en un magatzem) després de la guerra civil.

 02/05/1939

Capella provisional (actualment Villarroel, 81).

 01/08/1939

S’inicien les obres de la reconstrucció de la Basílica.

 12/05/1940

S’inicia el culte a la Basílica. La reconstrucció del temple és lenta. Tardarà uns 12 anys.

 18/01/1953

Comença la construcció de la capella de Montserrat.

 26/05/1960

Inauguració de l’orgue actual.

 07/03/1965

Es celebren per primera vegada les misses en llengua vernacla.

 22/05/1966

Mn. Francesc Llopart i Romeu, és nomenat Regent parroquial.

 23/03/1967

Mor Mn. Joaquim Roig i Campderrós, Rector de la parròquia.

 16/04/1967

Mn. Francesc Llopart, fins ara Regent, és nomenat Ecònom.

 14/09/1967

S’incorpora a la parròquia Mn. Joan Casas i Rafart.

 28/12/1976

Mor sobtadament Mn. Francesc Llopart i Romeu, Rector de la parròquia.

 17/07/1977

Es constitueix l’equip de preveres de la parròquia integrat per Josep Boix i Puig, Rector i responsable de l’equip, Mn. Joaquim Bosch i Casas, Mn. Joan Casas i Rafart i Mn. Joaquim Martínez Roura, amb la col·laboració de Mn. Joan Artigas.

 31/08/1978

S’integra a la parròquia una comunitat de cinc religioses concepcionistes que col·laboraran en la pastoral.

 15/10/1979

Queda constituït el primer Consell Pastoral.

 23/12/1982

Restauració dels campanars.

 27/02/1988

Mor Mn. Joan Artigas, artífex de la construcció dels dos orgues de la Basília.

 Estiu 1992

Tornen a tocar les campanes.

 23/03/1993

S’inicien les celebracions del 75è aniversari de la inauguració de la parròquia amb lema: “75 anys al cor del barri”.

 Març de 2003

Celebració del III Centenari de la mort de Sant Josep Oriol.

 


 
Go to top of page  Home | Contacta | Objectius | Organització | Informació | On som? | L'Oriol |